Blog o bukszpanie

Jak zadbać o bukszpan w ogrodzie: Praktyczny przewodnik

Bukszpan to roślina, która od wieków cieszy się popularnością w ogrodach na całym świecie. Jego wiecznie zielone liście i gęsty wzrost sprawiają, że jest idealnym wyborem na żywopłoty, obwódki czy formy topiaryczne. Jednak, aby bukszpan prezentował się pięknie przez cały rok, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W tym wpisie podzielimy się najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji bukszpanu w ogrodzie.

Spis treści

 1. Wybór odpowiedniego stanowiska
 2. Czego nie lubi ćma bukszpanowa?
 3. Sadzenie bukszpanu
 4. Podlewanie i nawożenie
 5. Cięcie bukszpanu
 6. Czego nie lubi bukszpan?
 7. Ochrona przed chorobami i szkodnikami
 8. Czy bukszpan szybko rośnie?
 9. Zabezpieczanie na zimę
 10. Podsumowanie

Wybór odpowiedniego stanowiska

Bukszpan najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, choć poradzi sobie także w pełnym słońcu czy cieniu. Ważne jest, aby unikać miejsc narażonych na silne wiatry, które mogą uszkadzać roślinę. Glebę dla bukszpanu warto przygotować wcześniej – powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna i lekko kwaśna do obojętnej (pH 6,0-7,5). Można do sprawdzenia pH zastosować BIOPON zestaw do badania pH gleby.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) nie lubi kilku rzeczy, które można wykorzystać do jej zwalczania:

 • Niskie temperatury: Ćma bukszpanowa jest wrażliwa na mróz. Surowe zimy mogą ograniczyć jej populację.
 • Naturalni wrogowie: Ptaki, nietoperze i niektóre owady drapieżne (np. chrząszcze i osy) mogą pomóc w ograniczaniu populacji ćmy bukszpanowej.
 • Specyficzne zapachy: Rośliny odstraszające owady, takie jak lawenda, mogą być sadzone w pobliżu bukszpanu, aby odstraszyć ćmy.
 • Środki biologiczne: Preparaty zawierające bakterie Bacillus thuringiensis (Bt) są skuteczne przeciwko larwom ćmy bukszpanowej. Bt jest bezpieczny dla roślin i innych zwierząt.
 • Insektycydy: Ćma bukszpanowa nie toleruje niektórych insektycydów, które mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. SUMIN Mospilan 20 SP Środek owadobójczy zwalczający mszyce, opuchlaki, larwy i chrząszcze, stonkę ziemniaczaną 10g 

Stosowanie powyższych metod może pomóc w skutecznym zarządzaniu populacją ćmy bukszpanowej i ochronie bukszpanu.

Sadzenie bukszpanu

 • Przygotowanie gleby: Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.
 • Sadzenie: Bukszpan sadzimy w dołkach o głębokości i szerokości odpowiadającej bryle korzeniowej rośliny. Zaleca się zachowanie odstępów między roślinami wynoszących około 30-50 cm, w zależności od planowanej formy (żywopłot, obwódka, soliter).
 • Podlewanie: Po posadzeniu roślinę należy obficie podlać.

Podlewanie i nawożenie

Bukszpan wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Warto pamiętać, aby podlewać roślinę bezpośrednio przy korzeniach, unikając moczenia liści, co zmniejsza ryzyko chorób grzybowych. W okresach suchych roślina potrzebuje dodatkowego nawodnienia.

Nawożenie bukszpanu powinno odbywać się wiosną i latem. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe o zrównoważonym składzie. Jesienią można zastosować nawozy potasowe, które zwiększają odporność roślin na niskie temperatury.

Idealnymi nawozami do nawożenia bukszpanu będą:

Cięcie bukszpanu

Bukszpan jest rośliną dobrze znoszącą cięcie, co czyni go idealnym do formowania żywopłotów i kształtów topiarycznych. Cięcie przeprowadzamy 2-3 razy w roku: wiosną (najlepiej w kwietniu), wczesnym latem (czerwiec-lipiec) oraz na koniec lata (sierpień). Regularne cięcie sprzyja zagęszczeniu rośliny i utrzymaniu pożądanego kształtu.

Czego nie lubi bukszpan?

 1. Nadmiernego podlewania – prowadzi do gnicia korzeni.
 2. Zbyt suchej gleby – wymaga regularnego podlewania w okresach suszy.
 3. Silnych, mroźnych wiatrów – mogą uszkadzać liście i gałązki.
 4. Braku cięcia – regularne przycinanie sprzyja gęstości i zdrowiu rośliny.
 5. Uboga gleba – preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne podłoże.
 6. Zaniedbania ochrony przed szkodnikami i chorobami – regularne przeglądanie i ochrona są kluczowe.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Bukszpan może być narażony na różne choroby i szkodniki, takie jak mączniak prawdziwy, fytoftoroza czy ćma bukszpanowa. Aby minimalizować ryzyko, należy:

Unikać nadmiernego podlewania i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza wokół rośliny.

Regularnie przeglądać rośliny pod kątem objawów chorób i szkodników.

W razie potrzeby stosować odpowiednie środki ochrony roślin, zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy bukszpan szybko rośnie?

Bukszpan rośnie stosunkowo wolno. Roczny przyrost wynosi zazwyczaj od 5 do 15 cm, w zależności od warunków uprawy i odmiany. To sprawia, że jest idealny do formowania żywopłotów i topiariów, ponieważ utrzymuje swój kształt przez dłuższy czas bez potrzeby częstego przycinania.

Zabezpieczanie na zimę

Chociaż bukszpan jest rośliną mrozoodporną, warto go zabezpieczyć przed ekstremalnymi warunkami zimowymi. Przed nadejściem mrozów rośliny należy obficie podlać, co zmniejsza ryzyko wysychania. W miejscach o surowym klimacie można okryć rośliny agrowłókniną, co dodatkowo ochroni je przed mrozem i wysuszającym wiatrem.

Podsumowanie

Bukszpan, choć wymaga pewnej troski, odwdzięcza się pięknym wyglądem przez cały rok. Regularne podlewanie, odpowiednie nawożenie, systematyczne cięcie i ochrona przed chorobami to klucz do sukcesu w uprawie tej rośliny. Dzięki naszym wskazówkom Twój bukszpan będzie zdrowy i estetyczny, stanowiąc ozdobę każdego ogrodu.