- Darmowa wysyłka od 250zł
- Wysyłka w 24h
Środki owadobójcze to zróżnicowana grupa substancji chemicznych, biologicznych lub mechanicznych, które zostały specjalnie opracowane w celu zwalczania bądź kontrolowania populacji insektów. Główne cele stosowania środków owadobójczych obejmują ochronę upraw rolnych, ograniczenie szkód w ogrodach i sadach, kontrolę chorób przenoszonych przez owady, a także utrzymanie higieny w miejscach publicznych i prywatnych.
Istnieje kilka głównych rodzajów środków owadobójczych:
Pomimo wielu rodzajów środków owadobójczych, to insektycydy odznaczają się największą skutecznością działania i są najczęściej stosowane w uprawach amatorskich czy profesjonalnych. Służą one do zwalczania owadów i przeważnie nie odróżniają szkodników od owadów pożytecznych, dlatego wymagają dużej ostrożności w stosowaniu. Insektycydy dostosowane są do zwalczania takich stadiów rozwojowych owadów, w których stanowią największe zagrożenie dla roślin. W zależności od gatunku szkodnika i sposobu żerowania w uprawach, insektycydy mogą wnikać przez powierzchnię ciała, być pobierane wraz z pokarmem lub wchłaniane przez system oddechowy. Preparaty często łączą w sobie te trzy formy oddziaływania na szkodniki, jak np. SUMIN Mospilan 20 SP Środek owadobójczy zwalczający mszyce, opuchlaki, larwy i chrząszcze, stonkę ziemniaczaną. Insektycydy w stosunku do roślin mogą mieć działanie wgłębne lub powierzchniowe (przykład: SUMIN Karate Spray Środek owadobójczy zwalczający mszyce, wciornastki, przędziorki, gąsienice motyli). Jak już wspomnieliśmy, stosowane są też środki zwalczające szkodniki bez ich zabijania, np. repelenty (środki odstraszające), atraktanty (środki wabiące do pułapek), antyfidanty (środki ograniczające apetyt) i feromony hamujące rozmnażanie.
Zanim zaczniesz stosować insektycydy, koniecznie przeczytaj dokładnie etykietę. Warto to zrobić przed rozpoczęciem sezonu, ponieważ skuteczność tych środków często zależy od fazy rozwoju rośliny i powierzchni jej liści. Ponadto, pamiętaj, że owady mogą stawać się odporne na insektycydy, dlatego najlepiej unikać stosowania tych samych substancji aktywnych z roku na rok. Świetnym rozwiązaniem w tej kwestii są insektycydy nowej generacji, zawierające m.in. systemiczny sulfoksaflor.
Pamiętaj także o właściwej ochronie skóry i dróg oddechowych, aby uniknąć kontaktu z substancją czynną.